Prosta definicja narcyzmu
Narcyzm w najprostszej definicji jest mechanizmem obronnym. Narcyz tworzy fałszywą osobowość w dość wczesnej fazie swojego życia co jest jego odpowiedzią na przeżyte traumy. Wkraczając na tę drogę, sprzedaje swoją duszę diabłu.
Narcyzów dzielę na dwie kategorie - świadomych i nieświadomych, z czego Ci drudzy stanowią lwią część, nie mniej niż 99% osób z tym zaburzeniem. Narcyzów nieświadomych można podzielić na dalsze podkategorie:
Narcyz pomniejszy - najniższy rangą, typowy awanturnik, celebryta (nie każdy) domagający się wiecznej atencji myślący tylko i wyłącznie o swoim przysłowiowym tyłku dla osiągnięcia maksymalnej korzyści, nie bacząc na to, że krzywdzi wszystkich wkoło a jego osobowość jest łatwa do rozgryzienia dla ogółu społeczeństwa. Jego natura jest prymitywna i łatwo dostrzegalna dla większości osób, które będą miały z nim do czynienia.
Narcyz przeciętny, dalej nieświadomy jest już zdecydowanie na wyższym poziomie. Ten osobnik, skończył dobrą szkołę, ma dobrą pracę, jest cenionym specjalistą, wzbudza zaufanie społeczne, jest lubiany i szanowany. Jego ofiary dobierane są z dużo większą starannością, cechuje się cierpliwością i zdecydowanie lepiej gra uczucia niż narcyz pomniejszy. Potrafi głęboko zaangażować się z kampanię oszczerstw przeciwko swej ofierze, zjednać sobie innych narcyzów przeciwko wspólnemu wrogowi i mścić się latami na Tobie. Tak samo jak narcyzm pomniejszy, narcyz przeciętny działa impulsywnie i to co go zdradza to to, że w szale destrukcji działa na swoją szkodę popełniając błedy, które czasami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w jego życiu.
Narcyz ekstremalny, to chłodno kalkulujący typ, który jest świadomy swojego zaburzenia. Ten psychopatyczny stwór czerpie nie tylko satysfakcję z paliwa jakie dają mu nieświadome niczego ofiary, ale chełpi się tym robiąc to świadomie i z premedytacją. Rzadko spotykany równie niebezpieczny co narcyzm przeciętny, przy czym lepiej ocenia rolę przeciwnika i nie popełnia karygodnych błędów.
Paweł Panufnik - Fundator