Monika

Prosimy zapoznać się dokładnie z treścią całego opisu. Monika urodziła się w 2004 roku, jako wcześniak, w 28 tygodniu ciąży. Ma siostrę bliźniaczkę, wraz z którą wychowywała się przez niespełna 2,5 roku życia. Właśnie tyle miała lat gdy została mocno pobita, przez swoich rodziców. W wyniku czego, nieprzytomna trafiła do szpitala, z ciężkim urazem czaszkowo-mózgowym, obrzękiem mózgu, krwiakami, niedokrwiennym udarem prawej półkuli, licznymi siniakami na głowie, klatce piersiowej, brzuchu i nogach. Obrażenia jakich doznała zmieniły jej życie na zawsze. Stwierdzono u niej cechy niedowładu spastycznego czterokończynowego z przewagą lewej strony. Od 2013 roku leczy się przeciw padaczkowo, porusza się na wózku inwalidzkim. Ma także niesprawność intelektualną. Ma 17 lat, mimo traumatycznych przeżyć jest piękną i pogodną nastolatką. Po różnych pobytach w systemie pieczy zastępczej (pogotowie rodzinne, rodzina zastępcza) została ostatecznie przeniesiona do Zakładu Opieki Leczniczej dla dzieci gdzie spędziła 9 lat. Od listopada 2020 roku jest częścią cudnej rodziny: Pani Moniki, Pana Zdzisława i Huberta - który także jest naszym Podopiecznym. Pani Monika i Pan Zdzisław są rodzicami zastępczymi i opiekunami prawnymi Moniki.

 Dokonaj wpłaty przez PayPal:

Lub wesprzyj nas przez SiePomaga.pl:

Lub dokonaj wpłaty przez:


Monika jest wprost wulkanem energii, bardzo lubi śpiewać i tańczyć. Bez problemu odnajduje się z w roli starszej siostry w relacji z Hubertem. Uczy się śpiewu i interpretacji wokalnej w Ognisku Muzycznym. Obecnie chodzi do ósmej klasy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie. Uczęszcza też na terapię metodą krakowską która rozwija ją intelektualnie. Od 2011 roku przeszła kilka zabiegów dotyczących układu ruchowego. Według opinii rehabilitanta wystawionej w listopadzie 2020 roku, ustabilizowała swój poziom umiejętności motorycznych. Nadal potrzebuje regularnej rehabilitacji aby nie pogłębiały się jej dysfunkcje fizyczne i w tym najbardziej chcemy jej pomóc. Biologiczni rodzice Moniki, w wyniku procesu sądowego w 2008 roku zostali skazani na karę więzienia.


Potrzeby na które zbieramy fundusze:

 • Pomoc w zakupie dla Moniki sprzętów do rehabilitacji, np. ortez i pionizatora, ale również drobnych akcesoriów przydatnych przy rehabilitacji domowej: piłki o różnej wielkości i zastosowaniu, poduszki - separatory i inne. - Przekazane dwie piłki i poduszka separator.
 • Schodołaz - sprzęt do transportu po schodach osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. - Przekazany schodołaz z wózkiem.
 • Pomoc w finansowaniu rehabilitacji Moniki Metodą Krakowską. Uczęszcza raz w tygodniu. - Na bieżąco realizujemy zgłaszane w tym zakresie potrzeby.
 • Pomoc w finansowaniu terapii neurologopedycznej i rehabilitacji ruchowej dla Moniki. W trakcie trwania roku szkolnego ma rehabilitację w szkole, ale w wakacje przynajmniej 3 godziny w tygodniu musi chodzić prywatnie.
 • Pomoc w opłacaniu turnusów rehabilitacyjnych dla Moniki.
 • Opieka medyczna dla Moniki (wizyty u specjalistów, zabiegi i badania).
 • Pomoc w pokryciu kosztów dojazdu do szkoły, na rehabilitację, terapie i konsultacje lekarskie.
 • Pomoc w zakupie większego auta dla rodziny. Potrzebny samochód typu Transporter, żeby Monika i Hubert wraz z wózkami inwalidzkimi swobodnie mieścili się w swoim środku transportu. Samochód jest niezbędny dla tej rodziny do przewożenia dzieci na rehabilitację, terapie, do szkoły i przedszkola ( 40 km w jedną stronę) czy na wizyty lekarskie.
 • Pomoc w rozwijaniu pasji Moniki, np. finansowanie lekcji śpiewu. - Na bieżąco realizujemy zgłaszane w tym zakresie potrzeby.
 • Laptop dla Moniki - do nauki, rozrywki i rozwoju - korzysta m.in z aplikacji edukacyjnych mających na celu rozwój umiejętności czytania i pisania u Moniki. - Przekazany.
 • Drukarka - do użytku Moniki i Huberta. - Przekazana.
 • Pomoc w spełnianiu małych marzeń Moniki: perfumy, płyty muzyczne, ubrania, książki, biżuteria. - Przekazane z okazji 17 urodzin Moniki :)


Tak wygląda pokonywanie schodów bez schodołazu

Dokonaj wpłaty przez PayPal:

Lub wesprzyj nas przez SiePomaga.pl:

Lub dokonaj wpłaty przez:


Zdjęcie z wizyty fundacji u Moniki i Huberta w czerwcu 2021 :)

Lub dokonaj wpłaty na konto fundacji: mBank 35 1140 2004 0000 3002 7709 9827 z dopiskiem "Dla Moniki".

Przed dokonaniem wpłaty zapoznaj się z regulaminem fundacji. Jeżeli chciałbyś wesprzeć Monikę na stałe wypełnij polecenie zapłaty.

Fundacja posiada stosowną dokumentację i zweryfikowała potrzeby Podopiecznej. 

30-07-2021 -  Ostatnio było zdjęcie a dziś film, na którym Monika korzysta ze schodołazu :).

26-07-2021 - Przekazaliśmy Monice sprzęt który bardzo ułatwi Jej pokonywanie schodów – schodołaz z wózkiem. Taki sprzęt to również wielka pomoc dla opiekunów nastolatki – bo to Oni do tej pory musieli za pomocą siły wciągać i ściągać Monikę po schodach na wózku.

08-07-2021 - Przekazaliśmy Monice sprzęt do rehabilitacji, dwie piłki o różnej wielkości i zastosowaniu a także poduszkę separator. Pokryliśmy także koszt czesnego za Jej szkołę muzyczną za dwa miesiące: maj i czerwiec.

 

18-06-2021 - Wsparliśmy Monikę w pokryciu kosztów paliwa w celu Jej dojazdów w maju na terapię ruchową oraz na terapię metodą krakowską.

17-06-2021 -  Monika obchodziła 25 maja swoje siedemnaste urodziny! Kilka dni po nich odwiedziliśmy tę sympatyczną nastolatkę. Było dużo śmiechu, radości i prezentów, m.in laptop i drukarka, ale także perfumy, płyty z muzyką, biżuteria i piękna sukienka :). A przed zakupami była terapia, co widać na zdjęciu numer cztery :). Sto lat Monika, bądź szczęśliwa !!!

 • Dane adresowe

  Fundacja Wybierz by Pomóc

  ul. Smolańska 3/102

  70-026 Szczecin

   

  mBank: 35 1140 2004 0000 3002 7709 9827

 • Dane kontaktowe

  tel. 91-481-9025
  tel. 797-575-299

  biuro[at]wybierzbypomoc.org
  www.wybierzbypomoc.org

 • Informacje

  KRS: 0000695388

  REGON: 368295964

  NIP: 9552441037

   

Script logo