Monika

Prosimy zapoznać się dokładnie z treścią całego opisu. Monika urodziła się w 2004 roku, jako wcześniak, w 28 tygodniu ciąży. Ma siostrę bliźniaczkę, wraz z którą wychowywała się przez niespełna 2,5 roku życia. Właśnie tyle miała lat gdy została mocno pobita, przez swoich rodziców. W wyniku czego, nieprzytomna trafiła do szpitala, z ciężkim urazem czaszkowo-mózgowym, obrzękiem mózgu, krwiakami, niedokrwiennym udarem prawej półkuli, licznymi siniakami na głowie, klatce piersiowej, brzuchu i nogach. Obrażenia jakich doznała zmieniły jej życie na zawsze. Stwierdzono u niej cechy niedowładu spastycznego czterokończynowego z przewagą lewej strony. Od 2013 roku leczy się przeciwpadaczkowo, porusza się na wózku inwalidzkim. Ma także niesprawność intelektualną. Ma 17 lat, mimo traumatycznych przeżyć jest piękną i pogodną nastolatką. Po różnych pobytach w systemie pieczy zastępczej (pogotowie rodzinne, rodzina zastępcza) została ostatecznie przeniesiona do Zakładu Opieki Leczniczej dla dzieci gdzie spędziła 9 lat. Od listopada 2020 roku jest częścią cudnej rodziny: Pani Moniki, Pana Zdzisława i Huberta - który także jest naszym Podopiecznym. Pani Monika i Pan Zdzisław są rodzicami zastępczymi i opiekunami prawnymi Moniki.

 Dokonaj wpłaty przez PayPal:

Lub wesprzyj nas przez SiePomaga.pl:

Lub dokonaj wpłaty przez:


Monika jest wprost wulkanem energii, bardzo lubi śpiewać i tańczyć. Bez problemu odnajduje się z w roli starszej siostry w relacji z Hubertem. Uczy się śpiewu i interpretacji wokalnej w Ognisku Muzycznym. Obecnie chodzi do ósmej klasy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie. Uczęszcza też na terapię metodą krakowską która rozwija ją intelektualnie. Od 2011 roku przeszła kilka zabiegów dotyczących układu ruchowego. Według opinii rehabilitanta wystawionej w listopadzie 2020 roku, ustabilizowała swój poziom umiejętności motorycznych. Nadal potrzebuje regularnej rehabilitacji aby nie pogłębiały się jej dysfunkcje fizyczne i w tym najbardziej chcemy jej pomóc. Biologiczni rodzice Moniki, w wyniku procesu sądowego w 2008 roku zostali skazani na karę więzienia.


Potrzeby na które zbieramy fundusze:

 • Pomoc w zakupie dla Moniki sprzętów do rehabilitacji, np. ortez i pionizatora, ale również drobnych akcesoriów przydatnych przy rehabilitacji domowej w ramach NFZ,  którą Monika ma 5 razy w tygodniu podczas wakacji i 2 razy w tygodniu podczas roku szkolnego (bo 3 godziny rehabilitacji ma w szkole). piłki o różnej wielkości i zastosowaniu, poduszki - separatory i inne. - Przekazane dwie piłki i poduszka separator.
 • Schodołaz - sprzęt do transportu po schodach osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. - Przekazany schodołaz z wózkiem.
 • Pomoc w finansowaniu rehabilitacji Moniki Metodą Krakowską. Uczęszcza raz w tygodniu przez cały rok - Na bieżąco realizujemy zgłaszane w tym zakresie potrzeby.
 • Pomoc w opłacaniu turnusów rehabilitacyjnych dla Moniki. - Wiele wskazuje na to że Monika najbliższy turnus będzie miała gratis dzięki uprzejmości Właścicieli ośrodka rehabilitacji. Po naszej stronie pozostaje pomoc w pokryciu kosztów dojazdu i zakwaterowania Moniki, Huberta, Pani Moniki i Pana Zdzisława podczas najbliższego turnusu 06-17.2021.
 • Opieka medyczna dla Moniki (wizyty u specjalistów, zabiegi i badania)
 • Pomoc w zakupie fotela samochodowego, obrotowego dla niepełnosprawnych. - Przekazany.
 • Pomoc w pokryciu kosztów dojazdu (paliwa) do szkoły, na rehabilitację, terapie i konsultacje lekarskie i inne. - Na bieżąco realizujemy zgłaszane w tym zakresie potrzeby.
 • Pomoc w zakupie większego auta dla rodziny. Potrzebny samochód typu Transporter, żeby Monika i Hubert wraz z wózkami inwalidzkimi swobodnie mieścili się w swoim środku transportu. Samochód jest niezbędny dla tej rodziny do przewożenia dzieci na rehabilitację, terapie, do szkoły i przedszkola (ponad 30 km w jedną stronę) czy na wizyty lekarskie. - Samochód kupiony i przekazany 13.08.2021
 • Pomoc w rozwijaniu pasji Moniki, np. finansowanie lekcji śpiewu,1 godzina w tygodniu (zajęcia nie odbywają się w czasie trwania wakacji szkolnych), czy nauki tańca na wózku - Monika uczęszcza na zajęcia od października 2021, raz w tygodniu w Domu Kultury w Rzeszowie - Na bieżąco realizujemy zgłaszane w tym zakresie potrzeby.
 • Laptop dla Moniki - do nauki, rozrywki i rozwoju - korzysta m.in z aplikacji edukacyjnych mających na celu rozwój umiejętności czytania i pisania u Moniki. - Przekazany.
 • Drukarka - do użytku Moniki i Huberta. - Przekazana.
 • Pomoc w spełnianiu małych marzeń Moniki: perfumy, płyty muzyczne, ubrania, książki, biżuteria. - Przekazane z okazji 17 urodzin Moniki :)
 • Pomoc w zaopatrzeniu Moniki w odzież i obuwie. 


Tak wygląda pokonywanie schodów bez schodołazu

Dokonaj wpłaty przez PayPal:

Lub wesprzyj nas przez SiePomaga.pl:

Lub dokonaj wpłaty przez:


Zdjęcie z wizyty fundacji u Moniki i Huberta w czerwcu 2021 :)

Lub dokonaj wpłaty na konto fundacji: mBank 35 1140 2004 0000 3002 7709 9827 z dopiskiem "Dla Moniki".

Przed dokonaniem wpłaty zapoznaj się z regulaminem fundacji. Jeżeli chciałbyś wesprzeć Monikę na stałe wypełnij polecenie zapłaty.

Fundacja posiada stosowną dokumentację i zweryfikowała potrzeby Podopiecznej. 

21-10-2021 - W ręce Moniki trafił kolejny sprzęt ułatwiający codzienne czynności, które dla osób niepełnosprawnych są niewykonalne bez czyjejś pomocy. Taki specjalny fotel samochodowy - obrotowy, bardzo ułatwia Monice wsiadanie i wysiadanie z samochodu.

19-10-2021 - W październiku także pokryliśmy koszt czesnego za zajęcia muzyczne Moniki oraz koszt dojazdów na te zajęcia, jak również z nauki tańca na wózku i zajęcia z metody krakowskiej.

15-10-2021 - Jakiś czas temu kupiliśmy auto dla Moniki i Huberta. Jak to często bywa z używanymi samochodami, w tym także potrzebne były drobne naprawy. Pokryliśmy ich koszt :).

24-09-2021 - Pokryliśmy koszt czesnego za zajęcia muzyczne Moniki  we wrześniu oraz koszt dojazdów na te i inne zajęcia nastolatki.

08-09-2021 - Pokryliśmy koszty paliwa podczas wielu ostatnich podróży Moniki. Poczynając od drogi do domu Pana Zdzisława nowo zakupionym autem, po drogę do lekarza do Krakowa na wizytę kontrolną oraz drogę na i z weekendowego kurs tańca na wózkach.

26-08-2021 - Monika i Hubert chętnie korzystają z nowego samochodu.  Pierwszą podróż nowym transportem odbyli do Krakowa, a kolejną  do Warszawy. Gdzie dzieci pojechały na kurs tańca na wózkach i przy okazji zwiedzanie stolicy :).

20-08-2021 - Dzieciaki korzystają w najlepsze z nowego samochodu! Sprawdzają jego pojemność, zapakowały auto po sam dach wyjeżdżając na wakacje i kurs tańca na wózkach :).

16-08-2021 - Piątek 13 nie musi być pechowy! Dla nas okazał się być bardzo szczęśliwym dniem, bo właśnie w piątek 13 kupiliśmy samochód dla naszych Podopiecznych Moniki I Huberta :) Samochód Volkswagen Multivan jest dla Nich idealny, bo dzieci poruszają się na wózkach, więc w tak dużym i wygodnym samochodzie, będą miały bardzo ułatwione wsiadanie i wysiadanie, oraz bezpieczne warunki jazdy. A spędzają w aucie dużo czasu, bo jeżdżą na różne swoje zajęcia, także w weekendy. Monika i Hubert od listopada zeszłego roku są w tej samej rodzinie zastępczej, w jednym domu. Uzbieranie środków na to auto zorganizowaliśmy na zbiórce Moniki, ale z powodów oczywistych, korzystać z niego będzie również Hubert, o którym można przeczytać tutaj: https://www.wybierzbypomoc.org/hubert.html. Bardzo się cieszymy i wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za ogromne wsparcie. Auto jest już na miejscu, u dzieci. Dziś wyruszyły nim w pierwszą podróż, do Krakowa.

30-07-2021 -  Ostatnio było zdjęcie a dziś film, na którym Monika korzysta ze schodołazu :).

26-07-2021 - Przekazaliśmy Monice sprzęt który bardzo ułatwi Jej pokonywanie schodów – schodołaz z wózkiem. Taki sprzęt to również wielka pomoc dla opiekunów nastolatki – bo to Oni do tej pory musieli za pomocą siły wciągać i ściągać Monikę po schodach na wózku.

08-07-2021 - Przekazaliśmy Monice sprzęt do rehabilitacji, dwie piłki o różnej wielkości i zastosowaniu a także poduszkę separator. Pokryliśmy także koszt czesnego za Jej szkołę muzyczną za dwa miesiące: maj i czerwiec.

 

18-06-2021 - Wsparliśmy Monikę w pokryciu kosztów paliwa w celu Jej dojazdów w maju na terapię ruchową oraz na terapię metodą krakowską.

17-06-2021 -  Monika obchodziła 25 maja swoje siedemnaste urodziny! Kilka dni po nich odwiedziliśmy tę sympatyczną nastolatkę. Było dużo śmiechu, radości i prezentów, m.in laptop i drukarka, ale także perfumy, płyty z muzyką, biżuteria i piękna sukienka :). A przed zakupami była terapia, co widać na zdjęciu numer cztery :). Sto lat Monika, bądź szczęśliwa !!!

 • Dane adresowe

  Fundacja Wybierz by Pomóc

  ul. Smolańska 3/102

  70-026 Szczecin

   

  mBank: 35 1140 2004 0000 3002 7709 9827

 • Dane kontaktowe

  tel. 91-481-9025
  tel. 797-575-299

  biuro[at]wybierzbypomoc.org
  www.wybierzbypomoc.org

 • Informacje

  KRS: 0000695388

  REGON: 368295964

  NIP: 9552441037

   

Script logo