Dla dzieci z zespołem Aspergera oraz z ADHD

Jak się żyje z ADHD? Po 36 latach mogę Wam coś na ten temat powiedzieć. Wstajesz rano i nie wiesz co jest dla Ciebie ważniejsze. Umyć zęby, pościelić łóżko, zjeść śniadanie czy odpisać już na pierwszego maila z pracy. To codzienna walka o ustalenie priorytetów bo wszystko wydaję się być pilne, na już, na wczoraj wręcz. Nie czuję różnicy pomiędzy tym ważnym projektem który ukierunkuje mnie na dalszej ścieżce kariery a nagłą potrzebą posegregowania skarpet zimowych, które na dnie szuflady czekają na swój sezon. To dziesiątki czasami setki pomysłów w ciągu dnia. To są ciągłe wizje i przemyślenia, gonitwa myśli, niekończąca się potok słów i zdań w głowie których nie sposób wyłączyć. A wszystkie wydają się równie ważne. Ja jako dorosły mężczyzna dziś wiem w jaki sposób mogę okiełznać swoją przypadłość. To całkowity i bezkompromisowy minimalizm. Nie mogę mieć nic w swoim otoczeniu co mnie może rozproszyć. To ciągle te same rytuały. Mogę jeść jedno i to samo danie w nieskończoność, słuchać jednej piosenki tygodniami, chodzić w tych samych butach czy spodniach miesiącami. To konieczność izolowania się od bodźców zewnętrznych i wszystkiego co może rozproszyć koncentrację. Tramwaj na przejeździe, klakson samochodowy, dzwonek domofonu, telefonu, to są rzeczy które potrafią mnie rozproszyć na pół godziny zanim wrócę na właściwy tor.

Dokonaj wpłaty przez PayPal:

Wesprzyj na:

Wyobraź sobie swój zwykły dzień w pracy, takie nudne 8 godzin przy komputerze. To co Ty zrobisz jednego dnia w te osiem godzin ja zrealizuję najwcześniej po tygodniu. Pisanie tego tekstu który czytasz od kilku minut zaczyna sprawiać mi nie tylko dyskomfort natury psychicznej, chęć odejścia od monitora, wyjścia na spacer czy po prostu wyłączenia komputera, ale powoduje wręcz objawy fizyczne. Ciało zaczyna się buntować i mówi dość. Za dużo już tego na dziś. Trzeba przeklikać kilka postów na fejsie i zerknąć na memy by na chwilę zresetować umysł i móc wrócić po chwili do dalszego pisania. Już musiałem wstać. Już musiałem się przejść po mieszkaniu bo nogi żądają ruchu. I to wszystko o 3:47 nad ranem. Bo tylko w nocy się mogę skupić. Tylko gdy wszyscy pójdą spać, świat ucichnie a ja na te kilka godzin znajdę spokój u ukojenie, mogę się na jakiś czas skupić i przysiąść do swoich obowiązków.

ADHD to bardzo wysoka wrażliwość nie tylko zmysłów ale również w sferze emocjonalnej. To empatia na najwyższym poziomie. Współodczuwanie każdej radości oraz krzywdy bliźniego. To bardzo duży wydatek energetyczny przy każdej najmniejszej relacji i interakcji z drugim człowiekiem. 

Idzie też za tym bardzo wysoka kreatywność. Większość najwybitniejszych osobowości tego świata to ludzie którzy w mniejszym lub większym stopniu cierpieli na ADHD. To inżynierowie, projektanci, twórcy i wynalazcy. Wyobraźcie sobie jaki jeszcze drzemie potencjał w tych wszystkich umysłach które są tak bardzo pobudzone a nieświadome swoich możliwości?

Naszym obowiązkiem jest pomóc tym dzieciakom wydobyć z nich ich potencjał. Na barkach wielu terapeutów w szkołach oraz instytucjach i stowarzyszeniach pozarządowych leży pomoc i wsparcie dla tych dzieci które wymagają bardzo dużego wsparcia i pokierowania nimi na właściwe tory. Ale ich możliwości są ograniczone. Materiały dydaktyczne są drogie, a czas pracy profesjonalnego pedagoga jest kosztowny. Postanowiliśmy zatem w fundacji, że wspomożemy kilka placówek i zakupimy dla nich najważniejsze pomoce edukacyjne oraz stale będziemy ich wspierali i odciążali w wydatkach na bieżące działania edukacyjne.To również wsparcie psychologiczne dla tych dzieci które czują się wykluczone z grona rówieśników, często nierozumiane z uwagi na swoja odmienność

Lub wesprzyj nas przez SiePomaga.pl:

Potrzeby na które zbieramy fundusze:

 • Różnego rodzaju pomoce dydaktyczne i naukowe
 • Zakup wyposażenia szkolnego
 • Opłacenie terapii i rehabilitacji

Dokonaj wpłaty przez PayPal:

Wesprzyj na:

Lub dokonaj wpłaty na konto fundacji: mBank 35 1140 2004 0000 3002 7709 9827 z dopiskiem "Dla dzieci z Aspergerem i ADHD"

Przed dokonaniem wpłaty zapoznaj się z regulaminem fundacji. Jeżeli chciałbyś wesprzeć ten cel na stałe wypełnij polecenie zapłaty.

 • Dane adresowe

  Fundacja Wybierz by Pomóc

  ul. Smolańska 3/102

  70-026 Szczecin

   

  mBank: 35 1140 2004 0000 3002 7709 9827

 • Dane kontaktowe

  tel. 91-481-9025
  tel. 797-575-299

  biuro[at]wybierzbypomoc.org
  www.wybierzbypomoc.org

 • Informacje

  KRS: 0000695388

  REGON: 368295964

  NIP: 9552441037

   

Script logo